Månadens ord

  • Communication breakdown
    Holy Scripture relates that Jesus healed many blind, deaf, and mute people. This is something He...

Senaste nytt på nak.org

Ungdomshelg längs Svartälven PDF Skriv ut Skicka sidan
Skrivet av David Garcia   
2010-06-23 21:15

Helgen 12-13 juni samlades ungdomar från Stockholm och Göteborg för att tillsammans paddla längs Svartälven i Värmland! Rutten startade vid Älvsjöhyttan och gick längs Svartälven ner till Silvergruvan. Hela lördagen följdes vi åt av regnet som inte ville ge sig, men trots allt var det idel glada miner och alla hade hopp om bättre väder.

Vi övernattade vid en rastplats efter ca 14 km paddling där vi kunde grilla tillsammans och dela gemenskapen runt lägerelden med sång, musik och samtal. Kvällen avslutades med ett kvällsdopp av de allra modigaste.

På söndagsmorgonen kunde vi uppleva en gudstjänst i det fria, utan regn. Därefter återstod att paddla 7 km till sista målet, upptagningsplatsen, och vi gladdes alla över att äntligen få uppleva lite sol! Väl framme kunde vi tillsammans äta lunch, ta avsked av varandra och därefter påbörja färden hemåt.

Tack alla som var med, och vi ser redan fram emot nästa års paddling!

Klicka här för att se bilder från helgen!

 

Lägg till kommentar

Ditt namn:
Ämne:
Kommentar:
  Ordet för bekräftelse. Endast små bokstäver utan mellanslag.
Bekräftande av ord: